5 sposobów na zapobieganie cukrzycyJeśli masz jedną na trzy szanse na rozwój cukrzycy typu 2. Ponadto, jeśli pochodzisz z Azji Południowo-Wschodniej lub z azjatyckiego tła rodzinnego, Twoje ryzyko wzrasta do jednego na dwa. Ale nie rozpaczaj, ponieważ nie jest to z góry ustalone przeznaczenie. Istnieje wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby zapobiec cukrzycy. Poniżej wymieniamy kilka sposobów, które mogą pomóc Ci zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby i uniknąć jej powikłań.

Ćwicz regularnie

Regularne ćwiczenia mogą pomóc Ci utrzymać zdrową wagę, co jest jednym z kluczowych czynników w zapobieganiu cukrzycy. Ćwiczenia mogą również pomóc Ci kontrolować poziom cukru we krwi. Jeśli masz cukrzycę lub jesteś zagrożony jej rozwojem, powinieneś skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem programu ćwiczeń. Możesz wybierać spośród wielu ćwiczeń, takich jak chodzenie, pływanie, jazda na rowerze, jogging czy taniec.

  • Niezależnie od tego, jakie ćwiczenia wybierzesz, upewnij się, że wykonujesz je regularnie. Ćwiczenia można włączyć do codziennej rutyny, na przykład chodząc do pracy lub korzystając ze schodów zamiast z windy, jeżdżąc do pracy lub sklepów na rowerze albo uprawiając ogród.
  • Można również spróbować włączyć więcej ćwiczeń do czasu wolnego, na przykład uprawiając sport lub ćwicząc w grupie. Uczestnictwo w zajęciach sportowych może być świetnym sposobem na poznanie nowych ludzi, zwiększenie poczucia własnej wartości oraz poprawę ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia.
  • Jeśli nie jesteś przyzwyczajony do regularnych ćwiczeń, możesz zacząć powoli i stopniowo zwiększać swoją aktywność, aby uniknąć kontuzji.

Jedz zdrową dietę

Zdrowa dieta może pomóc zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy. Kluczem jest spożywanie zrównoważonej diety, która zawiera dużo owoców, warzyw i błonnika. Zdrowa dieta może również pomóc w zapobieganiu przybieraniu na wadze, co jest kolejnym ważnym czynnikiem zmniejszającym szanse na rozwój cukrzycy. Jeśli masz cukrzycę, zdrowa dieta może pomóc Ci kontrolować poziom cukru we krwi. Zdrowa dieta powinna zawierać dużo błonnika, warzyw i owoców. Włącz do swojej diety pełne ziarna, nasiona roślin strączkowych, ponieważ są one dobrym źródłem błonnika. Zamiast mięsa wybieraj ryby, fasolę lub rośliny strączkowe. Unikaj także pokarmów bogatych w cukier i tłuszcze - są one nie tylko szkodliwe dla zdrowia, ale mogą także zwiększyć ryzyko rozwoju cukrzycy. Otyłość jest jednym z największych czynników ryzyka rozwoju cukrzycy, dlatego ważne jest, aby utrzymać zdrową wagę. Jeśli masz nadwagę lub otyłość, utrata nawet niewielkiej ilości kilogramów może znacznie zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy. Możesz utrzymać zdrową wagę, stosując zdrową dietę i regularnie ćwicząc. Jeśli masz wysokie ryzyko rozwoju cukrzycy i masz nadwagę, możesz chcieć porozmawiać z lekarzem o zdrowej diecie i programie ćwiczeń.