Czym jest technika cross-dockingu i kiedy się sprawdza?Dynamiczny rozwój branży e-commerce oraz strategii omnichannel wymusza na firmach logistycznych wdrażanie nowych rozwiązań, dostosowanych do potrzeb rynku. Jedną z technik, która obecnie zyskuje na popularności, jest cross-docking. Na czym polega i jak pomaga usprawnić łańcuch dostaw?

Cross-docking, czyli innowacja, która wcale nie jest nowością

Tak naprawdę cross-docking jako technika zarządzania łańcuchem dostaw funkcjonuje już od dawna. O ile jednak jeszcze 10 lat temu odbiorcy nie mieli nic przeciwko kilkudniowemu oczekiwaniu na dostawę, o tyle dziś dla wielu z nich jest to niedopuszczalne. Długi czas realizacji zamówienia stanowi często jedyny czynnik, który decyduje o rezygnacji z usługi danej firmy. Metoda cross-dockingu pozwala wyeliminować ten problem, ponieważ w znacznym stopniu rezygnuje z etapu przechowywania.

W cross-dockingu pominięty zostaje etap magazynowania towaru. Zamiast niego występuje tzw. przeładunek kompletacyjny. Zaraz po przyjęciu towar zostaje skierowany do dalszej wysyłki. Oczywiście ważnym elementem działań na magazynie jest rejestracja przyjętych produktów, kontrola jakości pod kątem ewentualnych uszkodzeń oraz weryfikacja zgodności z dokumentacją.

Ostatni etap to konsolidacja zamówień, przygotowanie towaru do dalszej drogi i wysyłka do odbiorców końcowych. Eliminacja etapu magazynowania pozwala znacząco skrócić czas realizacji zlecenia. Dzięki temu przesyłka może zostać dostarczona do klienta już następnego dnia od złożenia zamówienia, a w niektórych przypadkach nawet w tym samym dniu! To ogromna wartość dodana, która znacząco zwiększa konkurencyjność oferty – niezależnie od tego, czy jest to oferta sklepu internetowego, firmy transportowej, czy dużego zakładu produkcyjnego.

Sekret efektywnego cross-dockingu

Technika cross-docking wyróżnia się wyjątkową efektywnością. Jednak osiąga swój cel wyłącznie wtedy, gdy jest skutecznie zarządzania. Wymaga doskonałej koordynacji wszystkich uczestników łańcucha dostaw. W zasadzie nie da się tego celu osiągnąć bez wykorzystania zdobyczy nowoczesnej technologii – zaawansowanych systemów informatycznych do zarządzania logistyką. Ogromne znaczenie ma też zaangażowanie pracowników – od managera wyższego szczebla, przez kierowców i magazynierów, aż po każdego kuriera.

Cross-docking zmienia magazyn na przestrzeń przeładunkową. Oczywiście jest przy tym dostosowany do klienta. Możliwe jest np. połączenie cross-dockingu z przechowywaniem i kompletacja towarów według aktualnych potrzeb. Ważnym warunkiem skutecznego cross-dockingu jest też lokalizacja magazynu. Powinna być optymalna – blisko ważnych szlaków i węzłów komunikacyjnych. Na stronie Panattoni możesz wyszukać magazyny do wynajęcia w konkretnym regionie, na przykład na Śląsku: https://panattonieurope.com/pl-pl/znajdz-nieruchomosc?region=lower_silesia. Obiekty spełniające światowe standardy znajdują się w kluczowych lokalizacjach w całej Polsce.