Układy hydrauliki siłowej znajdują zastosowanie m.in. w maszynach przemysłowych, w motoryzacji czy też w sprzęcie rolniczym. Niezwykle ważnym elementem takiego systemu jest pompa hydrauliczna. To ona odpowiada za przekształcanie energii płynu w energię mechaniczną. Na rynku dostępne są różne produkty z tej kategorii. Dowiedz się, jakie są rodzaje pomp hydraulicznych oleju w układach hydrauliki siłowej.
Podstawowe rodzaje pomp hydraulicznych oleju
Konstrukcję i specyfikę pracy pompy hydraulicznej oleju należy dobierać bezpośrednio do danego zastosowania. Na rynku dostępne są różne rodzaje tych podzespołów. Poniżej w kilku zdaniach opisano cztery podstawowe rodzaje. To te pompy hydrauliczne oleju stosuje się najczęściej.
Pompy hydrauliczne zębate
Główną grupę stanowią pompy hydrauliczne zębate. To rodzaj pomp wyporowych, które odpowiadają za transportowanie płynu hydraulicznego przy jednoczesnej redukcji zjawiska tarcia i ewentualnych strat z tym związanych. Działanie urządzenia polega na połączeniu pracy dwóch kół zębatych o różnej liczbie zębów. Koła są umieszczone naprzeciwko siebie. Pomiędzy nimi znajduje się pręt, który porusza się w trakcie obracania się kół. W tej kategorii wyróżnia się pompy zębate wewnętrzne i zewnętrzne.
Podstawowe atuty tego rodzaju pomp to: prosta konstrukcja, łatwa konserwacja, niskie koszty zakupu i eksploatacji oraz wysoka odporność na uszkodzenia. Wśród minusów tych pomp hydraulicznych wymienia się relatywnie duży hałas pracy oraz ograniczoną wydajność.
Pompy hydrauliczne wielotłoczkowe
Drugim z rodzajów są pompy hydrauliczne wielotłoczkowe. Charakterystyczne dla nich jest to, że w korpusie pompy znajduje się kilka lub kilkanaście pomp tłoczkowych. Taka budowa zapewnia bardzo wysoką wydajność. Jednocześnie modele te są odporne na duże zmiany ciśnienia i długo zachowują swoje podstawowe właściwości. Podczas pracy pozwalają na transportowanie większej ilości oleju przy zachowaniu wysokiego ciśnienia. Na rynku dostępne są pompy hydrauliczne wielotłoczkowe osiowe i promieniowe. Najważniejsze atuty tego rodzaju to: zwiększona precyzja oraz poprawa wydajności przy niskiej pulsacji płynu hydraulicznego.
Pompy hydrauliczne łopatkowe
Pompa hydrauliczna łopatkowa to kolejny z rodzajów pomp wyporowych. Za przemieszczanie oleju odpowiadają tu płaskie łopatki w wirniku. Ten rodzaj stosowany jest przede wszystkim w: prasach, podnośnikach czy też systemach samosterujących. W porównaniu do pomp zębatych są cichsze, jednak ich konstrukcja nie jest tak wytrzymała. Podstawowe elementy budowy modeli łopatkowych to: korpus, wirnik i łopatki. Najistotniejsze atuty: płynna praca, dobra wydajność przy średnim ciśnieniu i mniejszy hałas. Są jednak trudniejsze w konserwacji i mniej odporne na zanieczyszczenia płynu hydraulicznego.
Pompy hydrauliczne śrubowe
Czwarty z podstawowych rodzajów to pompy hydrauliczne śrubowe. Charakteryzują się prostą budową i potencjałem osiągania wysokiego ciśnienia roboczego. Ten rodzaj stosowany jest m.in. w sektorze paliwowym czy też w układach chłodzenia. Śrubowe pompy hydrauliczne mogą transportować płyn w dwóch kierunkach. Są wydajne i ciche. Dobrze radzą sobie w warunkach wysokiego ciśnienia. Nie są jednak bardzo popularne, ponieważ cena ich zakupu jest wyraźnie wyższa, niż w przypadku innych wymienianych rodzajów pomp hydraulicznych.
Zależy Ci na zakupie wysokiej jakości produktu? Szeroki wybór pomp hydraulicznych i akcesoriów znajdziesz w sklepie Hydromech.
- Zewnętrzny materiał partnerski