Proste i bezpieczne rozliczenie PIT przez internet

Co roku między 15 lutym a ostatnim dniem kwietnia mamy czas na to aby rozliczyć swoje podatki dla Urzędu Skarbowego. W tym celu należy uzupełnić deklarację podatkową, którą następnie należy dostarczyć do Urzędu Skarbowego. Są na to dwa wyjścia: uzupełnić PIT w tradycyjny sposób, w wersji papierowej i następnie dostarczyć dokument do Urzędu Skarbowego, lub może Ci w tym pomóc program do PIT. Elektroniczna wersja dokumentu deklaracji podatkowej jest dostępna już od 2019 roku i z roku na rok zyskuje coraz większą ilość zwolenników. Sceptycy jednak nadal mają wątpliwości co do bezpieczeństwa tego rozwiązania i wolą pozostać przy starym sposobie. Jak to wygląda w praktyce?

 

Rozlicz się w prosty i przyjemny sposób przez Internet

Wbrew legendom miejskim, rozliczanie swoich podatków przez Internet może być naprawdę proste. Program do PIT https://www.podatnik.info/program-do-pit bardzo ułatwia cały proces. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że ,,prowadzi za rękę'' użytkownika uzupełniającego dokument. Program wskaże Ci, co należy wpisać w konkretnych rubrykach, tak więc Ty nie musisz się już nad tym zastanawiać. Na sam koniec pozostaje wysłanie uzupełnionej deklaracji podatkowej. Aby to doszło do skutku, będziesz musiał podać następujące dane:

  • imię (pierwsze),

  • nazwisko,

  • identyfikator podatkowy NIP (jeśli prowadzisz działalność gospodarczą),

  • numer PESEL (jeśli jesteś osobą fizyczną, która nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej),

  • kwotę przychodów z ostatniego rozliczenia podatkowego (jeśli nie uzyskiwałeś wtedy żadnych przychodów, możesz wpisać w to pole ,,0'').

Ulgi i kwoty, które możesz odpisać od podatku

Jest wiele rzeczy, które możemy odpisać od podatku ale nie jesteśmy o tym dostatecznie poinformowani. Do takich ulg zalicza się ulga prorodzinna, do której wystarczy dostarczyć odpis aktu urodzenia dziecka/ dzieci lub zaświadczenie o byciu opiekunem, czy ulga rehabilitacyjna, do której musisz dostarczyć zaświadczenie lekarskie o konieczności stosowania leków lub orzeczenie o niepełnosprawności. Inne ulgi to ulga dla krwiodawców, ulga od darowizny kościelnej lub darowizny na cele pożytku publicznego, darowizny na cele edukacyjne dla placówek oświatowych, ulga odsetkowa, itp. 

Rozlicz podatek w terminie

W tym przypadku ścisłe trzymanie się terminu jest bardzo ważne. W tym roku jest to 2 maja. Zwykle jednak ostatni dzień na składanie uzupełnionych deklaracji podatkowych mija ostatniego dnia kwietnia. W tym roku jednak dzień ten przypada na sobotę, zatem przesunięto termin na korzyść podatników kilka dni do przodu. Co się stanie jeśli nie spełnisz swojego obowiązku podatnika do tego czasu? Jeśli zalogowałeś się wcześniej do serwisu, który wypełnia e-deklaracje, nie masz się o co martwić. W takim wypadku dokument zostanie uzupełniony oraz wysłany do Urzędu Skarbowego automatycznie dzięki danym zebranym o Tobie przez administrację. Jednak nie będziesz mógł wtedy wpisać żadnych ulg ani przeznaczyć swojego 1% na wybraną organizację. Jeśli jednak tak nie było, mogą czekać Cię kary w postaci kary grzywny czy ograniczenia wolności,