Najbardziej dziwacznych stworzeń z najgłębszych oceanówWyobraź sobie, że mógłbyś chodzić po dnie morza i z bliska oglądać jego dziwnych mieszkańców. Wyobraź sobie, że istnieją miejsca tak ciemne i odizolowane, że do niedawna pozostawały praktycznie niezbadane przez ludzi. Właśnie takie myśli przychodzą do głowy, gdy rozważamy cuda oceanu. Ale co czai się w jego głębinach? Czy w jego wodach czają się potwory? Pewnie, że tak! Ocean jest domem dla niektórych z najdziwniejszych, najstraszniejszych i najbardziej dziwacznych stworzeń, jakie kiedykolwiek odkryto. Od ślimaka, który rozbija skorupę, by wydostać się z własnego domu, do meduzy o spaghetti mackach i bioluminescencyjnych właściwościach - to prawie tak, jakby te organizmy zostały stworzone jako standy do horroru! Oto nasza lista najdziwniejszych stworzeń morskich, od najciemniejszych stref otchłani po płytkie laguny.

Ośmiornica błękitnopłetwa

To dziwne i piękne stworzenie znalezione w płytkich wodach tropikalnych wokół wybrzeża Australii. Jest ona mała, nocna, pół-agresywna i najbardziej znana ze swojej silnej neurotoksyny. Stworzenie to jest częstym obiektem w akwariach i ogrodach zoologicznych i jest regularnie obsługiwane przez ludzi. Jednak wiadomo, że może powodować problemy zdrowotne u opiekunów, często przypisywane przeniesieniu toksycznego śluzu z macek ośmiornicy na skórę opiekuna. Ośmiornica najczęściej szuka schronienia w porzuconych słoikach i butelkach znalezionych w oceanie. Wody otaczające Australię są domem dla jednych z najbardziej niebezpiecznych stworzeń morskich na świecie, w tym ośmiornicy błękitnopierścieniowej. Kiedy jest sprowokowana lub zagrożona, ośmiornica wyciąga swoje macki jako ostrzeżenie. Jeśli zagrożenie nie zniknie, ośmiornica uwolni jedną z dwóch neurotoksyn.

Dragonfish to gatunek ryb, które zamieszkują głębinowe otwory wulkaniczne

Występują one w Oceanie Spokojnym między 6000 a 11 000 stóp pod powierzchnią, czyli w obszarze, który jest zbyt gorący, aby większość organizmów mogła przetrwać. Smocze ryby są zatem często spotykane żyjące samotnie na swoim własnym terytorium. Ważka posiada zestaw frędzli po obu stronach pyska. Służą one do wyczuwania pokarmu w ciemności oraz do poruszania się po skalistym dnie morza. Ryba ma duży pysk, którego używa do wciągania ofiary, którą mogą być skorupiaki, robaki i inne małe ryby. Podobnie jak wiele ryb głębinowych, ważka ma zredukowany lub brakujący kręgosłup, więc nie może być zjedzona przez większe zwierzęta, które żyją w tym samym siedlisku.