Jak i do czego nosić mokasyny damskie?Mokasyny damskie, popularne w ostatnich sezonach, królują w okresie wiosenno-letnim, pasując zarówno do stylizacji casualowych, jak i do zestawień z eleganckimi spódnicami czy letnimi szortami. Są to buty uniwersalne i stylowe. Interesujące jest pochodzenie tego typu obuwia. Pojęcie „mokasyn” wywodzi się z języka algonkińskiego, będącego częścią rodziny języków północno-amerykańskich, i oznacza po prostu „obuwie”. Pierwsze mokasyny noszone były przez starożytnych Babilończyków około 1600 lat p.n.e, a także przez rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej – Indian. To z nimi mokasyny są najczęściej kojarzone.

Skąd się wzięły mokasyny damskie?

Prawdziwe indiańskie mokasyny były wykonane z wyprawionej skóry łosia, jelenia, bizona amerykańskiego lub wapiti. Buty te zszywano za pomocą igieł z kości i zwierzęcych ścięgien, a następnie odwracano na drugą stronę, uzyskując zgrabną i wygodną parę obuwia. Początkowo mokasyny nosili wyłącznie mężczyźni, z czasem jednak zaczęto wytwarzać je również dla kobiet. Cechą charakterystyczną tych butów była ich wytrzymałość, będąca jedną z głównych zalet. Były one odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Interesujący jest fakt, że mokasyny, jako jedna z pierwszych części garderoby Indian, bardzo spodobały się Europejczykom.

Czym wyróżniają się mokasyny damskie na tle innych butów?

Współcześnie pojęcie mokasynów nieco się rozmyło, obejmując obuwie damskie i męskie loafersy, inspirowane butami indiańskimi. Mokasyny damskie, jak wspomniano, pierwotnie były tworzone z jednego rodzaju skóry, posiadając miękką, naturalną podeszwę bez obcasa oraz cholewkę wiązaną ścięgnami zwierząt. Ich wygoda wynikała z wykonania w 100% ze skóry naturalnej, bez dodatków. Buty te były niezwykle wygodne, doskonale dostosowywały się do stopy i były trwałe. Jednakże, brak podeszwy powodował szybkie wycieranie się dolnej części cholewki. Dzisiejsze mokasyny damskie stanowią kompromis między przeszłością a nowoczesnością, łącząc wygodę i lekkość z odpowiednim oddzieleniem stopy od podłoża. Naturalna skóra, delikatne szwy i przyczepna podeszwa to doskonałe połączenie, które zapewnia fantastyczny komfort noszenia.

Do czego zakładać mokasyny damskie?

Współczesne damskie mokasyny charakteryzują się różnorodnością wzorów i kolorów, a także nieco różnią się od siebie kształtem i wykończeniem. Wszystkie jednak posiadają wspólne cechy: płaską podeszwę oraz brak sznurowania czy zapięć. Dzięki tym cechom mokasyny damskie są niezwykle wygodne i komfortowe. Dedykowane sezonowi wiosenno-letniemu, są modne, mają niską cholewkę i płaską podeszwę, co zapewnia wygodę chodzenia. Obuwie to świetnie łączy się z różnymi rodzajami strojów. Modele eleganckie pasują do stylizacji w stylu smart casual, a te o fasonach casualowych doskonale komponują się z sukienkami czy szortami. Damskie mokasyny zdobyły popularność i uznanie na całym świecie.