Przewodnik po fungicydach – jakie produkty wybrać do ochrony zbóż ozimych?

Ochrona zbóż przed chorobami grzybowymi to nieodłączny element produkcji rolnej. Stosowanie grzybobójczych preparatów ochronnych wymaga jednak odpowiedniej wiedzy i praktyki. Oprócz prawidłowej identyfikacji zagrożeń ważne są wybór terminu przeprowadzenia zabiegu oraz świadomy dobór fungicydów. Tego typu środki są zazwyczaj stosowane 2 lub 3 razy w sezonie, niemniej w przypadku zbóż ozimych zabiegi mogą być wykonywane nawet czterokrotnie. Sprawdź, które produkty są najchętniej wybierane przez rolników.

Fungicydy na zboża ozime – przegląd

Podstawą skutecznej ochrony zbóż ozimych jest prawidłowa identyfikacja choroby – zarówno na podstawie objawów, jak i analizy laboratoryjnej, która pozwoli określić grupę patogenów. Często zdarza się, że kilka gatunków grzybów występuje jednocześnie, a widoczne symptomy kojarzą się tylko z jedną jednostką chorobową. Wśród substancji czynnych, które można stosować do zwalczania wielu chorób, znajdują się:

  • Azoksystrobina – substancja z grupy strobiluryn o działaniu translaminarnym i systemicznym. Przemieszcza się wraz z sokami roślinnymi od korzeni po wierzchołek, co sprawia, że oddziałuje na patogeny znajdujące się w niepryskanych częściach roślin. Znajduje zastosowanie w uprawach jęczmienia jarego i ozimego przeciwko mączniakowi, fuzariozie kłosów, plamistości siatkowej, rdzy jęczmienia czy rynchosporiozie zbóż.
  • Cyprodynil – substancja stosowana profilaktycznie w ochronie jęczmienia ozimego i jarego. Rekomendowana do ograniczania ryzyka rozwoju chorób spowodowanych przez grzyby z grupy workowców, w tym: plamistości siatkowej jęczmienia, szarej pleśni czy parcha.
  • Benzowindyflupyr – związek z grupy karboksyamidów o działaniu układowym do stosowania zapobiegawczego przed chorobami grzybowymi; rekomendowany w uprawie pszenicy ozimej i jarej, a także jęczmienia ozimego i jarego.
  • Protiokonazol – substancja czynna o działaniu układowym przeznaczona do stosowania prewencyjnego oraz leczniczego na uprawy pszenicy ozimej, jęczmienia ozimego, pszenżyta ozimego oraz żyta ozimego.

Kiedy stosować fungicydy na zboża ozime?

Ochrona przed chorobami grzybowymi wymaga stałego monitorowania upraw i wykonywania zabiegów interwencyjnych po zaobserwowaniu pierwszych symptomów chorobowych. Podstawą efektywnej ochrony jest zatem opracowanie takiego harmonogramu zabiegów, aby rośliny otrzymały ciągłą ochronę. Zabiegi fungicydowe powinny być wykonywane w oparciu o lustrację oraz z wykorzystaniem wiedzy na temat czasu ochrony roślin.